Informacje
2017-07-19 09:54:37

IBAF w mediach

30 czerwca 2017 r. w papierowym wydaniu dziennika Super Nowości oraz na stronie www.supernowosci24.pl pojawił się komentarz w sprawie planowanego przez rząd wprowadzenia emerytur małżeńskich się.

 
"Skoro z pierwszych dwóch obowiązkowych filarów systemu emerytura ma być bardzo niska, jedynym sposobem na podniesienie wysokości świadczenia jest oszczędzanie w dobrowolnym III Filarze. Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejna po PPE, IKE i IKZE próba reanimacji III filara systemu ubezpieczeń emerytalnych. Pierwsze trzy formy nie zyskały popularności. Na około 17 mln osób, który są w nowym systemie emerytalnym tylko niecałe 400 tys. jest członkami PPE, niecały milion posiada IKE, zaś IKZE zdecydowało się wykupić około 650 tys. osób. Bez oszczędzania w III filarze przyszła emerytura będzie bardzo niska. Szczególnie niskie świadczenie grozi kobietom, które mniej czasu spędzają na rynku pracy, a zdecydowanie dłużej pobierają świadczenia z uwagi na wcześniejszy wiek emerytalny (5 lat szybciej przechodzą na emeryturę niż mężczyźni) oraz dłuższą liczbę lat życia (8 lat dłużej żyją niż mężczyźni). Emerytura małżeńska ma za zadanie obniżyć świadczenie mężowi, ale podwyższyć żonie, co w konsekwencji, gdyby mąż odszedł z tego świata szybciej niż żona pozwoli tej drugiej osobie żyć przez okres maksymalnie 20 lat od przejścia na emeryturę męża w bardziej komfortowych finansowo warunkach.
To czy Pracownicze Plany Kapitałowe będą popularne wśród Polaków zależeć będzie od korzyści, zwłaszcza podatkowych, które one będą dawać. Nie od dziś wiadomo, że III filar nie zyskał na popularności z uwagi na zbyt małe zaczęty finansowe jakie można uzyskać z ich posiadania plus wprowadzone zbyt niskie limity wpłat dla jednej osoby.
 
 
dr Jacek Rodzinka Dyrektor ds. Rozwoju Komercji IBAF w dniu 13 lipca 2017 r. w TVP3 Rzeszów w programie aktualności komentował podpisanie umowy pomiędzy Miastem Rzeszów a chińskim miastem partnerskim Fangchenggang oraz ambitne plany stworzenia nowego szlaku jedwabnego.
Wg słów dr Jacka Rodzinki prognozy ekonomiczne podają, że w perspektywie kilkunastu najbliższych lat, Chiny mogą przegonić Stany Zjednoczone i stać się gospodarczym liderem świata. Dlatego otwarcie się na wymianę handlową z państwem środka jest nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne.
 
https://rzeszow.tvp.pl/33207501/rzeszow-bedzie-wspolpracowal-z-chinskim-fangchenggang
https://rzeszow.tvp.pl/33208358/13072017
od 16:35 min
 

 

    

Prezentujemy raport

 

Raport Finanse samorządowe - stan, perspektywy, zagrożenia. Przygotowany na III Europejski Kongres Samorządów.


 

zobacz pozostałe raporty IBAF...

 

Copyright © 2011 Instytut Badań i Analiz Finansowych. All rights reserved.
Instytut Badań i Analiz Finansowych
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
35-225 Rzeszów
ul. Sucharskiego 2, pokój 248
Tel. +48 17 86-61-185
Fax +48 17 86-61-222

E-mail: kontakt@ibaf.edu.pl