Karolina Olechowska, Gabriela Rudzińska oraz Jakub Kalandyk – studenci WSIiZ aktywnie współpracujący z Instytutem Badań i Analiz Finansowych, zostali przyjęci do grona blisko 100 najbardziej aktywnych studentów z Polski, którzy po pozytywnych wynikach postępowania rekrutacyjnego zostali członkami Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego.

Opiekę merytoryczną nad studentami sprawują pracownicy naukowi Instytut Badań i Analiz Finansowych  - dr Tomasz Skica oraz dr Jacek Rodzinka.

W dniach 2-5 czerwca 2019 roku w hotelu Sheraton w Sopocie odbył się IX Europejski Kongres Finansowy, w którym udział obok prezesów największych banków w Polsce, profesorów czołowych uczelni Polskich oraz międzynarodowych, uznanych ekonomistów oraz przedstawicieli świata politycznego, wzięli członkowie Akademii EFC – inicjatywy Europejskiego Kongresu Finansowego zrzeszającej najzdolniejszych studentów oraz młodych absolwentów z uczelni polskich i zagranicznych.

Wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczną edycję Akademii EFC była debata otwarcia pt. „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie?”  prowadzona przez posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego, podczas której zaproszeni goście mogli wysłuchać panelu złożonego z wyróżnionych w konkursie studentów z uczelni takich jak: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Universiät zu Köln, University of Oxford czy New York University Abu Dhabi.

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego studenci mieli możliwość uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach w ramach tego przedsięwzięcia, a tematyka paneli, debat oraz wykładów była związana z szeroko pojętymi finansami, bankowością, nowoczesnymi rozwiązaniami w ekonomii oraz ubezpieczeniami. Podczas uroczystych kolacji zorganizowanych przez Miasto Sopot oraz Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, studenci nawiązywali kontakty z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. Każda edycja Kongresu nawiązuje również do pozycji Polski w Unii Europejskiej, Solidarności oraz współpracy międzynarodowej, dlatego też w tym roku z okazji 30-lecia wolnych wyborów w Polsce nie mogło zabraknąć momentów patriotycznych – jednym z nich było odśpiewanie hymnu Polski oraz „Ody do radości” na Placu Przyjaciół Sopotu.

Karolina, Gabriela oraz Jakub to studenci angażujący się w prace Finansowego Koła Naukowego FLOW funkcjonującego przy Instytucie Badań i Analiz Finansowych, uczestniczą w prowadzonych przez IBAF badaniach i organizowanych wydarzeniach. Z pewnością udział naszych studentów w IX Europejskim Kongresie Finansowym przyniesie wymierne korzyści oraz zainspiruje ich do kontynuacji pracy naukowo-badawczej. Warto podkreślić, iż w poprzednich edycjach Akademii EFC, IBAF reprezentowały p. Karolina Palimąka oraz p. Angelika Gumieniak, stypendystki MNiSW.

Karolina Olechowska, Gabriela Rudzińska, Jakub Kalandyk