8 maja 2012 roku miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. W sali konferencyjnej Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie odbyła się konferencja "Pomoc publiczna a polskie regulacje finansowe", organizowana przez Koło Naukowe Prawa Finansowego i Podatkowego, działające na Wydziale Prawa i Administracji UR. Wydarzenie patronatem objęły następujące podmioty: Prezydent Miasta Rzeszowa, JM Rektor UR, Centrum im. Adama Smitha, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, a także Instytut Badań i Analiz Finansowych WSIiZ. Konferencję otworzył opiekun KNPFiP mgr Wojciech Zając, który w imieniu władz UR przywitał wszystkich zebranych. Następnie zgromadzonych w sali konferencyjnej Sądu Apelacyjnego przywitał przedstawiciel gospodarza. Po powitaniach przyszedł czas na pierwszą teoretyczną część konferencji, którą rozpoczął referatem pt. Zasady udzielania pomocy publicznej przez gminy w zakresie podatków i opłat lokalnych mgr Sławomir Wołowiec, podinspektor w Wydziale Finansowym Urzędu Miasta Rzeszowa. Bardzo dobre wystąpienie przybliżyło kulisy funkcjonowania urzędników z Wydziału Finansowego, sprawy z jakimi mają do czynienia, a także zawiłości formalne jakie stoją przed beneficjentami. Kolejny referat przedstawił Jakub Sieradzki (IBAF) pt. Pomoc publiczna a liberalne i neoliberalne teorie ekonomiczne. W swojej pracy przedstawił pokrótce wybrane teorie dotyczące interwencjonizmu państwowego m.in. Adama Smitha, Frederica Bastiata czy Miltona Friedmana. Ostatni referat części teoretycznej zaprezentował dr Olgierd Łunarski, Kierownik Pracowni Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UR. Temat wystąpienia to "Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych jako forma pomocy publicznej". Dr Łunarski zaprezentował ciekawe orzecznictwo, które wywołało żywą dyskusję podczas debaty. W dyskusji udział wzięli wszyscy prelegenci pierwszej części. Po przeszło 40 minutowej żywej konwersacji nastąpiła tak potrzebna do zebrania sił przerwa. Drugą, praktyczną część konferencji otworzył Jerzy Orzeł. Znakomity referat dotyczący praktycznych aspektów korzystania z pomocy publicznej przedstawił praktyk z doświadczeniem pracy m.in. w ZOZ w Dąbrowie Górniczej i wieloletni przedsiębiorca. Jerzy Orzeł przedstawił problemy jakie spotykają beneficjentów pomocy publicznej i ich sposoby zaradcze, które, jak podkreślił, trzeba zlokalizować już na etapie planowania. Kolejny referat zaprezentował mec. Tomasz Soliński z RARR nt. "Pomoc publiczna a regulacje podatkowe w kontekście działalności RARR SA". Ostatnie dwa referaty zaprezentowali przedstawiciele kół naukowych - KNPFiP z Wydziału Prawa i Administracji UR oraz Koła Naukowego Prawa Finansowego Pecunia non Olet z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ciekawe wystąpienie Pani Agnieszki Olszewskiej, Pani Marty Orzeł i Pana Mateusza Gerlacha pt. "Pomoc publiczna w ramach działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych", przybliżyło problematykę innej formy pomocy publicznej jaką są SSE. Konferencję zakończyli przedstawiciele UW (Pani Iwona Krzemińska, Pani Anna Wójcik, Pan Tomasz Brol) z referatem "Zwolnienia podatkowe związane z organizacją EURO 2012 - przesłanka interesu publicznego czy pomoc publiczna?". Referenci przedstawili prawnopodatkowe aspekty organizacji EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Konferencję zakończyła uroczysta kolacja, podczas której dyskusji nie było końca. Galeria zdjęć wkrótce.