Za nami pierwszy wyjazd w ramach projektu „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. W dniach 24-25 września uczniowie dwóch klas z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku uczestniczyli w dwudniowym wydarzeniu – warsztatach prowadzonych przez trenerów IBAF w kampusie WSIiZ w Kielnarowej (dzień 1) oraz grze terenowej na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (dzień 2).

Projekt, łączący w sobie różne formy przekazywania wiedzy w tym m.in. webinaria, warsztaty stacjonarne oraz rywalizację zespołową - jest autorską inicjatywą pracowników Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ w Rzeszowie. Celem projektu jest pokazanie, że ekonomia nie musi być nudna i tak skomplikowana, a podstawowa wiedza z zakresu objętego tematyką projektu pozwoli na prawidłowe interpretowanie zjawisk ekonomicznych.Webinaria oraz warsztaty dotyczyły tematyki zarządzania własnymi pieniędzmi, konsekwencji zadłużania się, istoty ubezpieczeń, sposobów pomnażania kapitału, inwestycji oraz oszczędzania, jak również kwestii związanych z podatkami oraz innymi obciążeniami publicznoprawnymi, a także czynnikami decydującymi o stabilności ekonomicznej i finansowej kraju. Wśród tematów pojawiły się również zagadnienia dotyczące przedsiębiorczości cyfrowej nawiązujące do realizowanego przez IBAF międzynarodowego projektu IDEA – Inspiring Digital Entrepreneurship and Awareness (https://www.ideadigital.eu/), finansowanego ze środków programu Erasmus+.

Drugiego dnia uczniowie, podzieleni na 3-osobowe zespoły rywalizowali o jak pierwsze miejsce w grze terenowej. W punktach kontrolnych rozmieszczonych na terenie Muzeum rozwiązywali zadania wymagające wykorzystania wiedzy zdobytej podczas warsztatów. Wiedza merytoryczna uczestników gry terenowej była niezwykle wysoka. Uczniowie zmagali się zarówno z czasem, jak również trudnością zadań przygotowanych przez trenerów. Na koniec dnia zostały nagrodzone trzy zespoły, które uzyskały najwyższe wyniki.

Uczestnicy oraz ich opiekunowie docenili organizację projektu – tak pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia. GALERIA

Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Przed nami dwie następne tury wydarzenia – trzymajmy kciuki za ich powodzenie!